Kaitaan rakennusurakan valvojaksi monipuolinen rakentamisen ammattilainen

Rakennusmestari Risto Kainulainen on aloittanut länsimetron Kaitaan aseman rakennustöiden valvojana. Kainulainen on projektissa paluumuuttaja, sillä hän oli mukana myös länsimetron ykkösvaiheella valvomassa Aalto-yliopiston aseman rakennustöitä.

”Palaan mielelläni projektiin. Länsimetro on monipuolinen ja suuri hanke, eikä toista tällaista ole Suomessa”, Kainulainen sanoo.

Yhteensä Kainulaisella on 20 vuoden kokemus rakennusalalta – hän on työskennellyt niin uudis- ja korjausrakentamisen kuin infrarakentamisen parissa.

Kaitaan rakennusurakoitsijaksi on valittu YIT Oy:n -Are Oy:n työyhteenliittymä, ja rakennusurakka on käynnistymässä lokakuun alussa. Kainulaisen työpäivät tulevat kulumaan pitkälti Kaitaan aseman työmaalla, jossa hän valvoo projektinjohtourakoitsijan rakennustöiden laatua ja töiden etenemistä sovitussa aikataulussa.

”Olen tottunut menemään työmaalle aamulla ajoissa. Ensimmäiseksi käyn katselmoimassa yhdessä projektinjohtourakoitsijan kanssa, mitä edellisen päivän päätteeksi on saatu valmiiksi. Katselmointien lisäksi työpäiviin kuuluu esimerkiksi mahdollista suunnittelun ohjausta, erilaisia hankkeeseen liittyviä yhteistyöpalavereja ja kokouksia”, Kainulainen sanoo.

Risto Kainulainen