Ota yhteyttä

Olethan yhteydessä!

Voit jättää palautteesi tai kysymyksesi länsimetrolle netin lomakkeen kautta (palautelomake). Länsimetro vastaa metron rakentamista koskeviin kysymyksiin.

Liikenteeseen, liityntäbusseihin, matka-aikoihin tai liikenteen poikkeustilanteisiin liittyviin kysymyksiin vastaa Helsingin seudun liikenne, HSL.

Länsimetron palautepuhelin

Vastaamme asukkaiden tiedusteluihin ja palautteisiin puhelimitse arkisin kello 9-15.
Puhelinnumeromme on 050 377 3700.

Työmaiden päivystävästä numerosta vastataan kaikkina aikoina. Numerot löytyvät kunkin työmaan kohdalta Työmaa-alueet -osion alta.

Länsimetron käyntiosoite

Länsimetro Oy, Piispanportti 10 A, 02200 Espoo

Meille tullessasi voit pysäköidä Ison Omenan parkkihalliin, liikuntakeskus Elixian alapuolella olevaan maksulliseen pysäköintilaitokseen tai maksuttomasti kadun varteen neljän tunnin ajaksi.

HUOM! Toimistomme ei sijaitse kauppakeskus Isossa Omenassa. Löydät meidät Fortumin talosta, Iso Omenasta katsoen Länsiväylän pohjoispuolelta.

Postiosoite

Länsimetro Oy, PL 20491, 02070 ESPOON KAUPUNKI

  • Toimitusjohtaja, Ville Saksi, puh.  040 823 2086, ville.saksi(at)lansimetro.fi
  • Toimitusjohtajan assistentti, henkilöstökoordinaattori Anna Tammisto, puh.  043 825 7608 , anna.tammisto(at)lansimetro.fi
  • Ruoholahti-Matinkylä projektijohtaja Jussi Erälahti, puh. 040 539 5265, jussi.eralahti(at)lansimetro.fi
  • Matinkylä-Kivenlahti projektijohtaja Jaakko Naamanka, puh. 0400 421 143, jaakko.naamanka(at)lansimetro.fi
  • Talousjohtaja Matias Johansson, puh. 040 590 0313, matias.johansson(at)lansimetro.fi
  • Rakentamisjohtaja, Tero Palmu, puh. 046 877 3423, tero.palmu(at)lansimetro.fi
  • Elinkaari- ja riskienhallintajohtaja, Ulla Valtonen (Sammalvuoren varikko), puh.  050 301 4761, ulla.valtonen(at)lansimetro.fi
  • Tekninen johtaja Raimo Kaunismäki, puh. 050 390 6670, raimo.kaunismaki(at)lansimetro.fi
  • Tuotantojohtaja Aku Kallio, (hankinnat), puh. 040 526 0671, aku.kallio(at)lansimetro.fi
  • Suunnittelujohtaja, Mikko Piitulainen, puh. 050 545 9398, mikko.piitulainen(at)lansimetro.fi
  • Projektipäällikkö, talotekniikka Timo Hallikainen, puh. 040 648 7337, timo.hallikainen(at)lansimetro.fi

Asemien rakennuttajapäälliköt ja kohdepäälliköt:

  • Rakennuttajapäällikkö Janne Nordström, (Lauttasaari, Koivusaari, Keilaniemi, Aalto-yliopisto, Kivenlahti) puh.  046 877 3872 , janne.nordstrom(at)lansimetro.fi
  • Kohdepäällikkö Lasse Virta, (Kivenlahti),  puh. 050 442 0437, lasse.virta(at)lansimetro.fi
  • Rakennuttajapäällikkö Tommi Päivä, (Tapiola, Niittykumpu, Urheilupuisto, Matinkylä, Espoonlahti) puh. 043 825 9809 , tommi.paiva(at)lansimetro.fi
  • Kohdepäällikkö Maunu Ritvanen, (Espoonlahti),  puh. 050 323 4648, maunu.ritvanen(at)lansimetro.fi
  • Rakennuttajapäällikkö Jussi Kivikoura, (Soukka), puh. 043 825 9607 jussi.kivikoura(at)lansimetro.fi
  • Kohdepäällikkö Jari Heikkilä,  (Soukka), puh. 040 725 2673, jari.heikkila(at)ramboll.fi
  • Rakennuttajapäällikkö Jouni Happonen, (Kaitaa), puh. 044 753 0703 jouni.happonen(at)lansimetro.fi
  • Kohdepäällikkö, Jukka Leinonen, (Kaitaa) puh. 040 077 0522, jukka.leinonen(at)lansimetro.fi
  • Rakennuttajapäällikkö Markku Ojansuu, (Finnoo), puh. 0400 914518, markku.ojansuu(at)lansimetro.fi

Viestinnän yhteystiedot:

  • Viestintäjohtaja, Satu Linkola, (mediasuhteet ja asukastiedotus), puh. 046 877 3392 satu.linkola(at)lansimetro.fi
  • Tiedottaja Saija Räsänen, (asukastiedotus) puh. 050 412 0903 , saija.rasanen(at)lansimetro.fi
  • Markkinointiviestintä- ja talouskoordinaattori Maija Wirman (hallinto ja laskutus), puh. 050 3596979, maija.wirman(at)lansimetro.fi
  • Ympäristöpäällikkö, Kati Vesikallio,  (ympäristöseuranta ja asukastiedotus), puh. 043 824 9098  kati.vesikallio(at)lansimetro.fi

Laskutusosoite

Verkkolaskut

OVT-tunnus: 003721243108
Operaattori: BasWare

Paperilla toimitettavat laskut osoitteeseen

Länsimetro Oy
Tilausviite
PL 176
00101 HELSINKI

Tilausviitteeksi tilaajan nimi tai rakentamisen laskuissa kohdetunnus ja tilaajan nimi.

Y-tunnus 2124310-8