Opi huoltamaan pyöräsi itse – maksuttomat korjauspajat Matinkylän ja Urheilupuiston metroasemien pyöräparkeissa viikolla 40

Espoon kaupunki ja RD Physics Oy järjestävät maksuttomat pyöränkorjauspajat kahden metroaseman yhteydessä viikolla 40:

  • 30.9.–2.10.2025 klo 8–16 Matinkylän metroaseman pyöräparkissa, joka sijaitsee metroaseman Suomenlahdentien puoleisella A-sisäänkäynnillä.
  • 3.-5.10.2025 klo 10-16 Urheilupuiston metroaseman läntisen sisäänkäynnin vieressä

Matinkylän metroaseman pyöräparkissa saat vinkkejä pyöränhuoltoon 30.9.-2.10. 3.-5.10 pyöränhuoltopaja on Urheilupuiston metroaseman yhteydessä. Kuva: Espoon kaupunki.

Pajassa opit huoltamaan omaa pyörääsi käytännössä – esimerkiksi paikkaamaan renkaan, säätämään vaihteita ja voitelemaan ketjut. Kaipaatko vinkkejä talvipyöräilyyn – tule laittamaan märän kelin öljyt ketjuun, vaihtamaan talvirenkaat! Tavoitteena on tehdä pyöränhuollosta helppoa ja innostavaa, madaltaa kynnystä pyöräilyn aloittamiseen, ympärivuotiseen pyöräilyyn sekä edistää kestävää liikkumista.

Pyöräily ja joukkoliikenne ovat kätevä pari. Tiedäthän, että pyöräparkkeja on jokaisella metroasemalla. Katso pyöräparkkien sijainnit HSL:n liityntäpysäköintikartasta.