Espoon kuvataidekoulun Talven ihmemaa -näyttely on esillä Kaitaan metroasemalla 25.2.2026 saakka. Näyttelyssä on esillä Espoon kuvataidekoulun Kaitaan koulun opetuspisteen oppilaiden teoksia, joissa talvea tarkastellaan monista eri näkökulmista. Teokset ovat 5-16 vuotiaiden kuvataidekoululaisten tekemiä.
Espoon kuvataidekoulu tarjoaa kuvataiteen ja muotoilun perusopetusta 4–20-vuotiaille sekä kuviskerhoja alakoululaisille eripuolilla Espoota. Lue lisää https://www.espoonkuvis.fi/
Näyttelyvitriini sijaitsee Kaitaan metroaseman sisäänkäynnillä, katutasossa. Sisäänkäynnin osoite on Kaitaantie 14. Näyttelyvitriini on maksualueen ulkopuolella. Maksualue alkaa leimauslaitteilta, jossa tulee aina olla voimassa oleva matkalippu.
Mikä on Kaitaan oma vitriini?
Yhteisöllinen näyttelyvitriini Kaitaalla on tarkoitettu asemaympäristötoimijoiden, kuten koulujen, päiväkotien ja harrastusporukoiden näyttelytilaksi. Lisätietoja yhteisöllisestä näyttelyvitriinistä Länsimetron sivuilla.
