Kiinteistökatselmukset alkavat Finnoossa ja Sammalvuoressa

Metron rakentaminen Matinkylästä Kivenlahteen alkaa Sammalvuoren maanalaisen metrovarikon ja Finnoon työtunnelien louhinnoilla. Louhinnat alkavat marraskuun lopulla. Työtunneli on kallioon ensin louhittava kulkureitti, joka louhitaan työmaa-alueelta maan alle varsinaiselle ratalinjalle. Metrotunnelien ja asemien louhinta alkaa vasta työtunnelien louhinnan jälkeen.

Ennen töiden alkamista alueella tehdään alkukatselmus kaikissa n. 150 metrin etäisyydellä sijaitsevissa kiinteistöissä. Katselmoijayritys ottaa yhteyttä kiinteistön omistajaan tai isännöitsijään tarkemman katselmusajankohdan sopimiseksi. Katselmuksen tavoitteena on selvittää kiinteistöjen rakenne ja kunto. Louhintojen päätyttyä tehdään loppukatselmus. Sammalvuoren ja Finnoon alueilla katselmukset hoitaa Kalliotekniikka Consulting Engineers Oy.

Lisätietoja rakentamisen alkamisesta saa asukastilaisuuksista:

torstaina 13.11.2014 klo 18 Martinkallion koululla
keskiviikkona 19.11.2014 klo 18 Iivisniemen koululla.

Martinkallion koulun infossa käsitellään erityisesti Sammalvuoren metrovarikon rakentamista ja Iivisniemen koululla Finnoon työtunnelin louhintaa.

Lisätietoja katselmuksista löytyy länsimetron www-sivuilta:
www.lansimetro.fi/fi/rakentaminen/katselmukset

Lisätietoja:
Kalliotekniikka Consulting Engineers Oy, projektipäällikkö DI Tommi Salomaa, puh. 020 743 7406
Länsimetron palautepuhelin, ma-pe klo 9-15, puh. 050 377 3700