Västmetrons byggarbeten under påsken

Under påsken utförs tysta arbetsmoment på västmetrons samtliga byggarbetsplatser längs sträckan Mattby–Stensvik. Byggarbetet pågår under påskdagarna (10.4–13.4.2020) enligt de tider som fastställts av miljöcentralen:

  • 7–22 tysta arbeten
  • 9–18 arbeten som tidvis kan orsaka buller

”Våra byggentreprenader utförs även av utländska arbetare, särskilt från Estland. På grund av resebegränsningarna kan de inte åka hem över påskhelgen och sedan återvända till arbetet. Därför kan de lika gärna fortsätta att arbeta på byggplatsen och på så vis bidra till att projektet fortskrider”, säger Länsimetro Oy:s verkställande direktör Ville Saksi om undantagstillståndets konsekvenser för byggandet av avsnittet Mattby–Stensvik.

Arbetet på västmetrons byggplatser mellan Mattby och Stensvik fortskrider enligt tidtabellen. På Mossbergets depå har man övergått till testfasen. På de fem stationerna och den 7,5 km långa banlinjen pågår el- och VVS-arbeten samt installation av västmetrons drygt 50 olika tekniska system. Du kan följa arbetet med några av de viktigaste systemen på vår webbplats:

Byggarbetsplatsernas entreprenörer och journummer:

  • Finno: Byggkonsortiet GRK Infra Oy och Aki Hyrkkönen Oy, tfn 050 516 7606
  • Kaitans: Byggkonsortiet YIT Rakennus Oy och Are Oy, tfn 050 539 3208
  • Sökö: Byggkonsortiet YIT Rakennus Oy och Are Oy, tfn 040 628 8161
  • Esboviken: SRV Rakennus Oy, tfn 040 637 5377
  • Stensvik: Skanska Infra Oy, tfn 050 402 3044

Du kan även skicka respons till Länsimetro Oy via vårt webbformulär.

 

Länsimetro Oy önskar alla en fridfull påsk.