Videolta voit kurkistaa, miltä Kivenlahdessa näyttää yläilmoista katsottuna. Videon on kuvannut Kivenlahden urakoitsija Skanska Infra/ O.Vainionkulma.
Kivenlahden asemalla on käynnissä kalliopulttien poraus- ja juotostyöt, alapohjalaattojen, seinien ja holvien muotti-, raudoitus- ja betonointityöt, elementtien asennus, betonilattioiden hiontatyöt sekä ratalinjojen täyttötyöt. Lisäksi käynnissä ovat salaoja- ja pohjaviemärityöt, seinien vesieristystyöt, seinien ja holvien maalaustyöt, maanpäälliset paikallavalutyöt, sprinklerasennukset sekä kallioverkkojen asennustyöt tekniikkatiloissa.
Asemalla ovat käynnistyneet myös talotekniset työt: alimmissa kerroksissa tehdään LVI-töitä. Pumppaamon betonirakennetyöt ovat käynnissä huoltotunnelissa. Huoltotunnelissa käynnissä ovat myös kalliopulttien poraus- ja juotostyöt sekä salaoja- ja pohjaviemärityöt.
Alkavia työvaiheita ovat teräsrakenneasennukset asemalla, seinä- ja laattaelementtien asennukset, IV-konehuoneasennukset sekä varavoimakoneen pakoputken asennustyöt.
Matka Länsimetron salaisiin tiloihin